29 Ekim 2013 Salı

Telafisi olmayan şeyleri affedebilir misin? Örneğin boşa verilen sözler, hayal kırıklıkları, ağızdan pat diye çıkan şeyler  affedilir mi? Aşk mesala telafisi var mıdır? Yüzündeki hüzün silindikçe daha affedici olur musun? İyi şeyleri hatırlayıp cevabını alamadığın sorulara mantıklı nedenler bulup kapatabilir misin konuyu?

Oluyor!  İnsan kendini iyileştiriyor. İyimser yanını kaybetmeyip tekrar güne gülerek başlayabiliyor. Zaman ve hayat bütün soruların cevabı iki kelimede. Zamanın iyileştirici gücü tartışılmaz. Ve hayatın devam ediyor olması, çevrende olan bitenler, senin etrafında dolanan karabulutların o kadar da korkutucu olmadığını farkediyorsun. Gri gözlükleri çıkarıp pembe olanları takmaktan bahsetmiyorum. Sadece gözlükleri çıkarmak yeterli diyorum.

Herşeyin bir sebebi yok, bir çok sebebi var ama sadece bir sonuç var. Sonuç bitiş demek midir, son mudur?  Yoksa sen başlangıç mı sayarsın bilmem. Ama bence sonuçlar önemlidir. Yüreğinde nasıl hayallere tuttuğun değil, elinle hangi gerçekleri tuttuğun önemli. Kaç yaşındasın, nerdesin, ne yapmak istiyorsun ya da istemiyorsun. Neydi önemli olan, hala önemli mi sahiden?

Bazı şeylerin telafisi vardır bazıları da hep kalır orda. Ama bu seninle ilgili bi durum, IQ' su yüksek kişilerin duygusal hayatlarında çuvalladıkları söylenir. Çünkü duygusal zeka insan ilişkileri ve ilişkileri yönetimiyle alakalıdır. Telafi kısmına gelince açılan yaranın üzerini kapatarak değil, önce temizleyip, sonra dikerek iyileştirmeyi denemelisin. Sonra dikişleri alırsın tek tek ;
  • kaybettiğim özgüvenim,
  • yıkılan umutlarım,
  • insanlara karşı güvenim,
  • hayattaki amacım,
  • gerçekliğim...    
hepsi teker teker yeniden birleşir. İyileşirsin. (iz kalıyor mu sormayın :) )Kendini yeniden keşfedersin. Kendi değerini yerden alır, zihnine ve kalbine yerlerştirirsin.Tabi bunu en iyi sevdiklerin hissettirir. Yaşadıklarına inat içinden aynı cümleyi tekrar eder durursun, "ben değerliyim, b e n   d e ğ e r l i y i m..." Ve huzur tekrar gelir...
Sevgiler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder